آشنایی با مفاهیم کلی سئو

آشنایی با مفاهیم کلی سئو

 

مفاهیم کلی سئو عبارتند از

شاخص گذاری موتورهای جستجو (Indexing)
از مهم ترین نکات بهینه سازی سایت ها توجه به نحوه ی شاخص گذاری موتور های جستجوست که اصطلاحا به آن Indexing گفته می شود. همان طور که قبلا هم اشاره شد، موتورهای جستجوی پیشرفته از نرم افزارهای عنکبوت یا خزنده ها برای جستجوی صفحات استفاده می کنند. بسیاری از صفحات که از داخل صفحات ایندکس شده به موتورهای جستجو لینک شده اند هم به شکل خودکار یافت می شوند.
برای استفاده از دو فهرست اینترنتی Yahoo ditectory و Open directory project نیاز به ارسال دستی و بررسی انسانی دارد ولی گوگل وبمستر تولز این امکان را فراهم کرده تا سایت مپ خود را به کمک XML ایجاد کرده و رایگان ارسال کرد تا از پیدا شدن تمامی صفحات اطمینان حاصل کرد. خزنده ها از عوامل مختلفی برای خزیدن در سایت ها استفاده می کنند. توجه داشته باشید که تمامی صفحات ایندکس نمی شوند و فاصله ی یک صفحه از صفحه ی اصلی عامل مهمی در پیدا شدن یا نشدن توسط خزنده های موتور جستجو است.

فاکتورهای کلی سئو SEO

عملیات بهینه سازی سایت ها را به صورت کلی می توان به دو دسته ی زیر تقسیم کرد:

۱- سئوی On-page یا بهینه سازی پارامترهای درون سایت (On-Page Factors):
پارامترهای درون سایت شامل نام دامنه، عنوان صفحات، متن صفحات، متاتگ ها، html تگ ها و تمامی مواردیکه درون خود سایت است.

۲- سئوی Off-page یا بهینه سازی پارامترهای بیرون سایت (Off-Page Factores):
فعالیت در شبکه های اجتماعی، تبلیغ سایت در سایت های دیگر، افزایش محبوبیت سایت، بهینه سازی لینک هایی که به سایت اصلی لینک می شوند.

سئو غیر مجاز یا سئوی بلک هت
در بسیاری از موارد مدیران، طراحان و متخصصین سئو در بهینه سازی وب سایت زیاده روی و تقلب می کنند که این امر موجب کاهش رتبه ی سایت در موتورهای جستجوی پیشرفته می شود. در همین راستا، موتورهای جستجو شاخص هایی برای هرزروی سایت ها در نظر دارند.
شاخص بندی هرزنامه ها توسط موتورهای جستجو (Spam Indexing):
زیاده روی در استفاده از کلمات کلیدی (Keyword Stuffing)
استفاده از متن مخفی در سایت (Hidden or Invisible Text)
زیاده روی در استفاده از متا تگ ها (Meta Tag Stuffing)