بهترین روش کاشت مو

 کاشت مو روشی است برای بازگرداندن موهای از دست رفته انسان اما نمی توان همیشه به عنوان بهترین روش یا تنها راه ریزش مو آن را انتخاب کرد. در مقاله زیر به اختصار کلیه موارد مورد نیاز شما در مورد کاشت مو را بررسی میکنیم. برای انجام کاشت مو مراحلی نیاز است و الزاماتی وجود دارد که بدون در نظر گرفتن آن ها انجام کاشت مو موفقیت کاملی را همراه ندارد.

کاندید مناسب کاشت مو

 • مردانی که دچار ریزش مو شده اند و الگوی طاسی مردانه دارند.
 • زنانی که دچار ریزش مو شده اند.
 • کلیه افرادی که بخشی از موهای سر خود را به دلیل سوختگی یا آسیب از دست داده باشد.

اما کاشت مو برای گزینه های زیر مناسب نیست:

 • زنان با الگوی گسترده ریزش مو در سراسر پوست سر
 • افرادی که به اندازه کافی جایگاه “اهدا کننده” مو ندارند که از آن مو برای پیوند جدا شود (بانک موی ضعیفی دارند).
 • افرادی که پس از آسیب یا جراحی دچار زخم های کلوئیدی (زخم ضخیم، فیبری) می شوند.
 • افرادی که ریزش مو ناشی از دارو مانند شیمی درمانی دارند.

اما کاشت مو در هر سنی مناسب نیست، سن مناسب کاشت مو اصولا بالای ۲۵ سال می باشد. معمولا آقایان بین سنین ۱۸ تا ۲۵ بجز موارد خاص با نظر پزشک کاندید مناسبی برای کاشت مو نمی باشند . زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد. اگر در یک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی با یک جلسه پیوند مو – بنا به درخواست خود فرد – یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ، ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ، ولی این رضایت موقتی خواهد بود . لذا جهت انجام کاشت مو بهتر از بعد از سن ۲۵ یا حتی بهتر ۲۷ سال اقدام کنید.

بهترین روش کاشت مو

با کمی جستجو در صفحات وب با انواع و اقسام روش های کاشت مو مواجه می شوید. از روش های استاندارد کاشت مو ( FIT و FUT ) گرفته با انواع اسامی روش های غیر استاندارد و عجیب و غریبی که برخی کلینیک های کاشت مو بوجود آورده اند. متاسفانه برخی کلینیک های پوست و مو ( کاشت مو ) بدون توجه به اصول اخلاقی پزشکان جهت کسب منافع بیشتر دست به انجام هر کاری میزنند. از کپی و جعل اسامی روش های کاشت مو تا ایجاد مزاحمت برای کلینیک های معتبر و صاحب نام این حیطه.

مختصر و مفید تنها دور روش کاشت مو وجود دارد : کاشت مو به روش FIT و کاشت مو به روش FUT . اما روش های ترکیبی و BHT هم از روش های استاندارد کاشت مو می باشد که در واقع همان روش های ذکر شده می باشد که به توضیح آن ها نیز می پردازیم.

اما روش های عجیب و غریب جدید کاشت مو مانند SUT , FCI , DHI , HRT و … همگی بدون پشتوانه علمی و یا دقیقا یکی از روش های FIT و FUT می باشد. لذا کلیه متقضیان محترم کاشت مو در نظر داشته باشند که فریب تبلیغات گوناگون و بی پشتوانه برخی کلینیک ها را نخورند.

در مورد بهترین روش کاشت مو شما حتما باید با پزشک متخصص پوست و مو که دارای تجربه کافی در زمینه کاشت مو باشد مشورت کنید. پزشک متخصص بعد از معاینه و بررسی کامل کلیه موارد اعم از میزان بانک موی شما، سن شما و ترجیح شما روش مناسب کاشت موی شما را انتخاب میکند. توصیه ما به شما تبعیت از فردی است که نه تنها تحصیلات کامل در این رشته را دارد بلکه با توجه به تجربه بالای ایشان می تواند بهترین کمک را به شما برساند.

در زیر به اختصار روش های استاندارد کاشت مو را با هم بررسی میکنیم.

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش فولیکولار یونیت ( Folicular Unit Transplant ) ابتدایی ترین روش کاشت مو در دنیاست.

در این روش یک باریکه پوست سر شما به همراه گرافت های مو ( گرافت مو چیست ) به ضخامت (عرض) یک الی دو سانتی متر و به طول  ۲۰تا ۲۵ سانتی متر از ناحیه بانک موی شما برداشته شده، و توسط تکنسین ها و تیم پیوند مو فولیکول‌های مو از آن خارج می‌شود. در ‌‌نهایت آن محل برش بخیه می زنند و گرفت های جداشده در قسمت جلوی سر و یا عقب سرکاشته می‌شود.

زمانی که زخم ها بهبود می یابند، خطی از یک زخم در پشت سر بیمار باقی می ماند. عموما اندازه این زخم در حدود ۱ تا ۵ میلیمتر بوده و گاهی به یک چهارم اینچ یا بیشتر نیز می رسد. سپس این لایه از بافت سر، به قطعات کوچکتر تقسیم شده و درنهایت این قطعات کوچک به واحدهای فولیکولی تقسیم می شود و در ناحیه کم پشت یا طاس کاشته می شود.

 

درحال حاضر یکی از معایب عمل جراحی قدیمی، خط زخمی است که بر روی سر باقی می ماند پیش بینی پهنای نهایی این زخم دشوار است. بسیاری از بیماران زمانی که ریزش مویشان پیشرفت می کند از نتیجه عمل جراحی پشیمان می شوند.

بیماران منتخب جراحی می بایستی به این نکته توجه نمایند که موهای خود را به اندازه کافی بلند نگه داشته تا محل زخم پوشیده شود، چراکه مدل موهای کوتاه ممکن است باعث آشکار سازی خط زخم گردد.نواری از منطقه دهنده پیوند جدا می گردد که نتیجه آن جای زخم طویلی است. نوار برداشته شده، سپس برای جدا شدن و جمع آوری کردن فولیکول ها آماده می‌شود.

کاشت مو به روش FIT

به دلیل برخی مشکلات روش FUT و نقص هایی که در این روش بود از جمله موارد زیر :

 • ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن وجود دارد؛
 • کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی برای پیوند مجدد مو بیش از یک و یا حداکثر دو باردیگر نمی‌توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد؛
 • وجود خونریزی؛
 • محدودیت انجام آن در کسانی که پوست سرشان قابلیت متسع شدن را ندارد یا در مراحل اولیه ریزش مو قرار دارند؛
 • وجود عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد؛
 • باقی ماندن اسکار.

متخصصین کاشت مو در دنیا بعد از بررسی های فراوان توانستند به جای برداشت نواری پوست سر اقدام به برداشت گرافت های مو به صورت جداگانه و تک تک و کاشت مجدد آن ها در نواحی بدون موی سر کنند. این روش تحولی بزرگ در زمینه کاشت مو بود.

هزینه کاشت مو

مهمترین مسئله در انجام هر کاری قیمت انجام آن است. کاشت مو هم از این قاعده مستثنی نیست. هزینه تقریبی کاشت مو در ایران بین ۴ تا ۶ میلیون تومان می باشد. این هزینه به نسبت تعداد گرافت مورد نیاز شما متغیر است.

در کلینیک کاشت مو ایران FIT بهترین شرایط را برای انجام کاشت موی موفق برای شما در نظر گرفته ایم و با توجه به هزینه پایینی که توسط مدیران مجموعه تعیین شده لذا پرداخت هزینه کاشت مو به صورت نقدی می باشد. برای محاسبه هزینه تقریبی کاشت موی خود می توانید عکس از سه ناحیه روبرو ، بالا و پشت سر خود به شماره ۰۹۱۲۲۱۵۶۹۶۳ از طریق تلگرام ، وایبر ، واتس آپ یا هر پیام رسان دیگری ارسال کرده و از نتیجه آن با خبر شوید.

لازم به ذکر است محاسبه هزینه کاشت مو فقط با تعداد گرافت قابل محاسبه می باشد و تنها عامل تاثیر گذار روی قیمت کاشت مو به جز تعداد گرافت روش انجام کاشت مو می باشد. روش کاشت مو FIT اصولا مقداری گران تر از روش کاست موی FUT می باشد.