تاریخچه نجاری و ماشین آلات صنایع چوب

تاریخچه نجاری و ماشین آلات صنایع چوب

یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی که توسط بشر و به جهت ایجاد سرپناه مورد استفاده قرار گرفت چوب بود . چوب به دلیل فراوانی در طبیعت و استحکام و در عین حال انعطاف پذیر بودن آن کم کم مورد توجه واقع شد و بشر توانست آن را به شکلهای مختلف برش داده و مورد استفاده قرار دهد .

به طوری که کاوش های باستان شناسی در شرق آلمان باعث کشف چاه های آب ساخته شده از چوب بلوط با قدمت ۷۰۰۰ ساله شده و گفته می شود این چاه ها در دوره نوسنگی اولیه ساخته شده اند . کم کم و با توسعه ابزارهای نجاری و مهارت یافتن نجارها ساخت قایق و ساختمانهای چوبی آغاز شد و صنعت نجاری توانست نقش مهمی را در پیشرفت و تمدن انسانها ایفا کند .

در تصاویر کشف شده در ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به وضوح می توان مبل ، مجسمه های چوبی و اجسام ساخته شده از چوب را یافت . همچنین در هند ، چین و انگلستان نیز شواهدی از نجاری کشف شده که مربوط به همان دوره می باشد و این نشان از اهمیت نجاری در رشد تمدن انسانها دارد .

اما در قرن شانزدهم کارخانه های چوب بری در اروپا تاسیس شدند و اروپایی ها برای شناسایی درختان بیشتر و دست یابی به الوار موفق به کشف قاره آمریکا شدند . صنعت چوب بری همگانی شد و بشر به فکر ساخت ابزار برای برش و شکل دهی به چوب افتاد و کم کم کارخانه هایی برای ساخت ابزار نجاری راه اندازی شد و آهنگران شروع به تولید ابزار نمودند .

ماشین آلات صنایع چوب از قبیل اره گرد بر ، ماشین تراش چوب ، دستگاه پوست کن و خیلی از دستگاه های ساده و کاربردی دیگر تولید شدند که اغلب ساختار مکانیکی داشتند و از انرژی های مختلف برای کار کردن بهره می بردند . صنعت گران شروع به توسعه این ماشین آلات نمودند و با گذشت زمان صنعت نجاری بسیار پیشرفته شد .

ابزار فروشی ها یکی پس از دیگری در شهرهای مختلف تاسیس شدند و به مرور فروشگاه هایی برای فروش ابزار و ماشین آلات صنایع چوب راه اندازی شد که در آنها می توان تمامی دستگاه های مورد نیاز نجاری را تهیه کرد .

این صنعت به قدری پیشرفت کرد که امروزه می توان گفت بیش از ۱۰۰۰ نوع ابزر نجاری وجود دارد و بعضی از آنها به قدری پیشرفت داشته اند که می توانند کار چندین استاد نجار را در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت انجام دهند .

تعدادی از ماشین آلات صنایع چوب عبارتند از : دستگاه گندگی چوب ، ماشین دور کن ، انواع اره (عمود بر ، گرد بر ، فلکه ای و … ) ، انواع فرز دور بالا ، لبه گیر ، ماشین سمباده ، ماشین کپی ، انواع مکنده صنعتی گرد و غبار و … که به راحتی می توان آنها را تهیه کرد و برای سرعت بخشیدن به کار در کارگاه نجاری مورد استفاده قرار داد .