راز دستیابی به موفقیت با ان ال پی NLP چیست ؟

راز دستیابی به موفقیت با ان ال پی NLP چیست ؟

 

امروزه روشهای مختلفی مانند قانون جذب، تحلیل رفتار متقابل، MBTI و روانشناسی ثروت در تحول فردی تاثیر گزار است اما در این مقاله به بررسی روش برنامه ریزی عصبی کلامی یا ان ال پی NLP خواهیم پرداخت.  در سال ۱۹۷۲ دو محقق بنام ریچارد بندلر و جان گریندر با طرح این موضوع که انسانهای موفق چگونه عمل می کنند، ان ال پی را به دنیا معرفی کردند. در واقع آنها با الگوبرداری از زندگی افراد موفق، به ابداء چنین روشی دست یافتند.

ان ال پ به زبان ساده برنامه ریزی مجدد ذهن از طریق الگوهای کلامی است. بطور مثال هنگامی که شما قصد دارید صبح روز بعد راس ساعت ۶ از خواب بیدار شوید و این لحظه را در ذهن خود تجسم میکنید و فردا بدون آلارم ساعت یا موبایل براحتی بیدار میشوید. این یعنی ذهن خود  را بگونه ای برنامه ریزی کنیم که کاری را که ما انتظار داریم را اجرا کند.

رازهایی در مورد NLP

 

نام دیگر این روش تغییرات سریع فردی است یعنی در درمان فوبیا و ترس از ارتفاع، ترس از تاریکی و ترس از حیوانات و همچنین در کمرنگ کردن خاطرات بد موثر میباشد. همچنین افراد زیادی از تکنیک های ان ال پی در دستیابی به اهداف شخصی استفاده می کنند.

از آنجایی که اساس این روش ساخت عادات و رفتار سازنده در ما انسانها است، پس این شعار بسیار جلب توجه می کند که” انجام کارهای جدید مساویست با نتایج جدید”.

آیا میدانید ۷۰ درصد از انسانهای ثروتمند و موفق دنیا از تکنیک های ان ال پی استفاده می کنند؟ بسیاری از ورزشکاران و رئسای جمهور نیز مربی ان ال پی دارند.

اگر هدفی را مشخص کرده اید و نتیجه ای از آن نمیگیرید، بدانید در حال انجام دادن الگوهای فکری گذشته هستید. هنر ان ال پی این است که باورهای محدود ما را مشخص می کند و باورهای جدید را جایگزین آنها می کند.

پیش فرض های ان ال پی NLP

هر مكتب و علمی دارای پيش فرض هایی است كه ستون فقرات آنرا تشكیل میدهد. در ان ال پی نيز این اصول، پایه های اصلی و فكری پدیدآورندگان آن بوده است.

۱- وجود نقشه نشانگر همان سرزمین نیست

شاید اصلی ترین پیش فرض در این جمله خلاصه شده باشد. به نعبیر ریچارد بندلر هر یك از انسانها از پشت عینك به جهان و وقایع نگاه می كنند و از این طریق نقشه ذهنی آنها شكل می گيرد. ما هیچگاه نمی توانیم مدعی باشیم كه درك درستی از دنیا پیدا كرده ایم.

ما واقعیت هاي اطراف را باتوجه به نقشه ذهنی خود مي سنجیم.

۲- تمام انسانها منابع كافی برای تغییر را دارند

برخی افراد موفقیت را امری ذاتی و منحصر بفرد می دانند و بهانه های زيادی برای تلاش نكردن دارند. ان ال پی معتقد است انسانها همانند كامپیوتر هستند، در واقع همه ما سخت افزارهای مورد نیاز (منابع) را داریم فقط باید برنامه ریزی (نرم افزار) مورد نظر را اعمال كنیم.

۳- اگر كسی میتواند كاری را انجام دهد، شما هم می توانيد.

اين پیش فرض بیان می كند تمام انسانها دارای سیستم عصبی یكسان هستند و طبق اصول مدل برداری اگر كسی میتواند در فعالیتی موفق باشد، شما هم می توانيد. از تكنیك الگو برداری از انسانهای موفق بعنوان قلب NLP ياد می شود و این پيام را به ما می دهد كه با اصول ان ال پی میتوان به نتایجی مشابه الگوی خود رسید.

۴- ما نمی توانیم ارتباط برقرار نكنیم

همانطور كه خورشید نمی تواند نور خود را ساطع نكند، ما هم نمی توانیم ارتباط برقرار نكنیم. با هر یك از حركات بدن و صورت و هر كلمه ای كه میگوییم، پیامی به مخاطب ارسال می كنیم. از اینرو باید تلاش كنیم اين پیام هایی كه بصورت ناخودآگاه ارسال می كنيم را كنترل كنیم.

۵- هر رفتاری دارای نیت مثبت و سازنده است

پذیرش این پیش فرض ان ال پی برای برخی افراد سخت است. آنها می گويند مگر می شود یك رفتار یا عادت نامطلوب مانند ترس، وسواس، خشونت، ترس از ارتفاع و… نیت سازنده باشد؟

در جواب باید گفت ضمیر ناخودآگاه هر فرد طوری طراحي شده است كه پيام هاي خود را از طریق بیماری و دردهای مختلف نشان میدهد. حال فرض كنید اگر شما دچار پوسیدگي دندان شده اید و هیچ دردی نداشته باشید، پس از مدتی بدلیل عدم درمان آن آسیب های جبران ناپذیری خواهِد ديد.

همچنین اگر از ارتفاع ترسی نداشته باشید، شاید دچار سقوط شوید. از اینرو هر یك از رفتارهای به ظاهر ناخوب ما حامل پیام های سازنده هستند. پس از این تلاش كنید به دردها و رنج های زندگی به دید دیگر نگاه كنید زیزا:

” رنجها و دردها حرف های مفیدی برای گفتن دارند “

۶-  شكست وجود ندارد، تنها نتایج فرق می كنند

انسانها در موقعیت های مختلف نتایجي كسب میكنند كه اگر مطابق ميل و خواسته آنها نباشد تز آن بعنوان شكست یاد میكنند. اما رویكرد ان ال پی بگونه ای است كه انسانها يا موفق می شوند يا تجربه مِكنند. پس شكست وجود ندارد و نتایج متفاوت بدست می آید.

۷- روان و بدن واحد هستند و بر روی یكدیگر تاثیر می گذارند

لحظاتی كه خیلی ناراحت هستید، به زبان بدن و فرم اندام خود دقت كنید، خواهید دید سر رو پایین است و اطرافیان متوجه احساسات شما خواهند شد. از اینرو ذهن میتواند بر روی زبان بدن ما تاثیر بگذارد. از طرف دیگر اگر وانمود بكنید كه خوشحال هستید و فقط ۲ دقیقه بتوانید ادامه دهید، خواهید دید ذهن شما این پیام را دریافت می كند كه شاد باشد.

نتیجه گیری:

امروزه از تکنیک های NLP در تجارت، مذاکره، آموزش بیمه عمر، درمان افسردگی و اضطراب، برقراری ارتباط  موثر و… استفاده می کنند. شما نیز برای موفقیت نیاز به چنین تکنیک هایی دارید. پس به دنیای تغییر خوش آمدید.