مرداد ۱۱, ۱۴۰۰

وب دنیا

مجله تکنولوژی و فناوری ,دانلود و آموزش رایگان وردپرس و دنیای وب

فواید قفسه بندی انبار

فواید قفسه بندی انبار

قفسه بندی انبار برای کارخانجات و کارگاه های بزرگ تولیدی و همچنین انبار منازل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشند. به طوریکه تنوع بالایی در انواع سیستم های قفسه انبار وجود داشته و هر یک دارای ویژگی های خاصی بوده و متناسب با نوع کالا و وزن و ابعاد آنها لازم است انتخاب و نصب شوند. استفاده از این تجهیزات در انبارهای با ابعاد بزرگ و کوچک مزایای متعددی را به همراه دارد که شاید در نگاه اول احساس نشوند. در ادامه به مهم ترین مزایا و فواید قفسه بندی انبار خواهیم پرداخت.

استفاده بهینه از فضا با قفسه بندی انبار

قفسه های انبار دارای تنوع بسیار زیادی بوده و تمام آنها به صورت چند طبقه از کف تا سقف انبار را در بر میگیرند. در نتیجه می توان بر مشکل کمبود فضا برای چیدمان تعداد زیاد کالا و اقلام در محیط انبارهای صنعتی و خانگی غلبه نمود. به عنوان مثال، با استفاده از قفسه بندی پالت راک می توان تعداد زیادی از طبقات را از کف تا سقف ایجاد و هر طبقه را به ردیف های متعدد تقسیم بندی نمود. در نتیجه می توان از تمام فضای موجود در انبار به شیوه ای کاملا بهینه استفاده کرد.

ایجاد نظم با قفسه بندی انبار

اولین و مهم ترین مزیت استفاده از قفسه انبار، ایجاد نظم در محیط می باشد. چیدمان کالاهای مختلف با وزن، شکل و ابعاد متنوع در کف سالن انبار یا چیدن آنها بر روی هم شکل بسیار نامنظمی را بوجود می آورد. نبود نظم در محیط به شدت بر کارکرد و بازدهی افراد حاضر در آن تاثیر منفی ایجاد می کند و به همین دلیل است که باید به شیوه های مختلف نظم و ترتیب را در انبار ایجاد نمود. چیدمان کالاها بر روی قفسه های انبار و شماره گذاری و کد گذاری آنها باعث میشود به هم ریختگی و بی نظمی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

انبارگردانی آسان

یکی از مهم ترین عملیاتی که در تمام انبارهای صنعتی انجام میشود، انبارگردانی و سرشماری کالاهای موجود در آن می باشد. استفاده از قفسه های مناسب برای انبار و کدگذاری و شماره گذاری آنها باعث میشود ثبت کالاها در سیستم های انبارداری براحتی صورت گیرد و فرآیند سرشماری را بسیار آسان کند. علاوه بر کاهش زمان انبارگردانی، چون دسترسی به هر یک از کالاها بسیار آسان می باشد، لذا بهره وری کارکنان افزایش پیدا می کند و می توان با تعداد نیروی انسانی کمتر، انبارداری را مدیریت نمود و صرفه جویی زیادی در هزینه های اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

دسترسی سریع به هر کالا

پس از دسته بندی کالاها بر اساس ویژگی های هر یک و اختصاص دادن ردیف و طبقه مشخص برای چیدمان آنها، می توان دسترسی به هر یک از این اقلام را در کمترین زمان انجام داد. در قفسه بندی انبارهای بزرگ هر یک از کالاها کدگذاری میشوند و پس از ثبت در سیستم، می توان بدون آزمون و خطا و به صورت مستقیم به هر کالا دسترسی پیدا نمود. عدم استفاده از سیستم های قفسه بندی و چیدمان کالاها بر روی هم، زمان دسترسی بسیار زیاد بوده و حتی ممکن است در زمان برداشتن کالای مورد نظر به سایر اقلام آسیب وارد شود.

جلوگیری از خسارت های مادی با قفسه بندی انبار

کالاهای موجود در انبارها ممکن است دارای تاریخ انقضا باشند یا در تماس با نم و رطوبت دچار آسیب گردند. به همین دلیل لازم است کالاها بر اساس ویژگی های مختلف تقسیم بندی شوند و در ردیف های مناسب قرار گیرند. یکی از بهترین مزایا و فواید قفسه بندی انبار، چیدمان کالاهای دارای تاریخ مصرف در ردیف های جلوتر می باشد تا در زمان مناسب از انبار خارج شوند. علاوه براین، با چیدن اقلام حساس به نم و رطوبت در ردیف های بالا و ایجاد فاصله تا کف سالن، می تواند از آنها در برابر نم و رطوبت جلوگیری کند.

همچنین لازم به ذکر است که، چیدمان تعداد زیاد کالاها با وزن و شکل متفاوت بر روی هم، خطر ریزش آنها را افزایش می دهد که منجر به وارد شدن خسارت های مادی و گاها جانی می گردد. استفاده از سیستم های قفسه بندی انبار فلزی با استحکام بالا در برابر وزن زیاد کالاها و ثابت شده هر یک از اقلام بر روی قفسه مورد نظر، باعث میشود خطر ریزش کالاها به صفر نزدیک گردد.

بهترین سیستم قفسه بندی انبار کدام است؟

برای دست یافتن به فواید قفسه بندی انبار، در مرحله اول لازم است سیستم قفسه بندی مناسب انبار را انتخاب کنید. در انتخاب این قفسه ها توجه داشته باشید که متریال به کار رفته در آنها از کیفیت بالایی برخوردار باشد. استفاده از متریال مناسب و با کیفیت باعث افزایش مقاومت قفسه های انبار در برابر ضربه، وزن سنگین کالاها و تماس با مواد خورنده میشود. علاوه براین، ویژگی های سیستم های قفسه بندی انبار باید با شرایط محیط کاملا متناسب باشد.