متا تگ توضیحات یا Meta Description سایت چند کاراکتر باید باشد ؟ (سال ۲۰۱۸)

متا تگ توضیحات یا Meta Description سایت چند کاراکتر باید باشد ؟ (سال ۲۰۱۸)

 

در بهار سال ۲۰۱۵ گوگل محدودیت ۱۵۵ کاراکتری متا تگ توضیحات یا Meta Description سایت در Search Snippets را شکست و در برخی از نتایج تعداد کاراکتر های بیشتری را نمایش می داد . اما این اتفاق برای تعداد کمی از نتایج و سایت ها اتفاق افتاده بود و معیاری برای تغییرات در گوگل به شمار نمی رفت . اما در اواخر سال ۲۰۱۷ شرایط تغییر کرد . اکنون تقریباً با قطعیت می توان گفت که گوگل محدودیت نمایش توضیحات را به بیش از ۲۳۰ کاراکتر ارتقا داده است .

روند تغییرات محدودیت نمایش متای توضیحات در search snippets گوگل
روند تغییرات محدودیت نمایش متای توضیحات در search snippets گوگل

همچنین بخوانید

طراحی سایت در مشهد | کتاب رازهای وبمستر ثروتمند نوشته محسن سیاح

کتاب رازهای وبمستر ثروتمند نوشته محسن سیاح

مشکل در تخمین میانگین محدودیت در Meta Description سایت :

با بررسی ۱۰٫۰۰۰ کلید واژه ، میانگین تعداد کاراکترهای نمایش داده شده برای سایت های مختلف در حدود ۲۱۵ کاراکتر بود که این رقم بسیار بیشتر از تعداد ۱۵۵ کاراکتر معمول بود .

مشکلی که در تخمین میانگین کاراکترهای نمایشی بوجود می آید این است که بسیاری از سایت ها دارای توضیحات بسیار کوتاهی هستند و گوگل همان توضیحات را نمایش می دهد . بنابراین این قبیل وب سایت ها میانگین بدست آمده را به شدت کاهش می دهند . سایت زیر را مشاهده نمایید :

Meta Description با توضیحات بسیار کوتاه
Meta Description با توضیحات بسیار کوتاه

متا تگ Description این سایت شامل دو حرف است که بسیار کمتر از محدودیت گوگل است . این نتایج در تخمین میانگین تاثیر بسیاری داشته است . بنابراین نیاز است دامنه تحقیقات را محدود کنیم .

آنچه که ما به دنبال آن هستیم این است که گوگل دقیقاً چه موقع توضیحات بخش Description وب سایت ها را در search snippets قطع می کند . بنابراین می بایست فقط نتایجی را بررسی کنیم که در انتهای توضیحات آنها ” . . . ” قرار گرفته است . در میان کلید واژه های مورد تحقیق حدود ۳۳% درصد از این نتایج به این شکل قطع شده بود . با محدود کردن کلید واژه ها به این نتایج ، میانگین کاراکتر های نمایشی به ۲۹۲ کاراکتر افزایش پیدا کرد . برای مشاهده فراوانی های مختلف نمودار را مشاهده نمایید :

جزئیات میانگین کاراکترهای متا تگ توضیحات نمایش داده شده در search snippets
جزئیات میانگین کاراکترهای متا تگ توضیحات نمایش داده شده در search snippets

همانطور که در تصویر مشخص است جهش خیره کننده ای در محدود ۳۰۰ تا ۳۲۵ کاراکتری داریم که این بدان معنی است که محدوده قطع توضیحات متا در حدود ۳۰۰-۳۲۵ کاراکتر است . اما سوالی که پیش می آید این است که دلیل قطع شدن توضیحات در محدوده های ۱۰۰ تا ۲۵۰ کاراکتری چیست .

همچنین بخوانید

آموزش سئو در مشهد | دوره جامع فتح قله های گوگل (۳۰ ساعت)

دوره جامع فتح قله های گوگل (30 ساعت)

محدودیت متا تگ توضیحات یا Meta Description در ویدئو ها :

نکته عجیبی که در نتایح بررسی مشاهده می شود این است که متا تگ توضیحات مربوط به ویدئو ها محدودیت بیشتری دارد و اکثراً این محدودیت به زیر ۲۰۰ کاراکتر می رسد . توضیحات مربوط به ویدئو ها معمولاً دو خطی هستند .

محدودیت توضیحات متا در ویدئو ها
محدودیت توضیحات متا در ویدئو ها

پیش برش توضیحات متا توسط CMS یا افزونه ها :

نکته عجیب دیگری که با آن مواجه شدیم مواردی بودند که توضیحات متا / متا تگ توضیحات بدون دخالت گوگل محدود شده بودند . این محدودیت معمولاً توسط سیستم های مدیریت محتوا (CMS ها) اعمال شده است . به عنوان مثال نتیجه زیر را مشاهده کنید :

محدود شدن متا تگ توضیحات توسط cms سایت
محدود شدن متا تگ توضیحات توسط cms سایت

توضیحات این بخش توسط خود سایت محدود شده و گوگل عملاً دخالتی در محدودیت این بخش نداشته است . این محدودیت در سیستم مدیریت سایت بصورت آگاهانه (تیم SEO سایت) و یا ناآگاهانه (تنظیمات اشتباه افزونه ها) اعمال شده است . در هر صورت این نتایج در بررسی ها مشکل آفرین است و مورد دلخواه نیست .

افزودن توضیحات توسط گوگل :

نکته دیگری که در این میان به چشم می خورد این است که گوگل بصورت اتوماتیک توضیحات متای برخی از سایت ها را تکمیل می کند . گوگل بنا به صلاحدید خود Meta Description برخی از وب سایت هایی که دارای توضیحات کوتاهی بودند را ارتقا داده است . البته این عملیات بیشتر در وب سایت هایی دیده می شود که اعتبار بالایی داشته و عموماً در صدر نتایج قرار دارند . نظیر ویکی پدیا .

تولید خودکار Meta Description توسط گوگل
تولید خودکار Meta Description توسط گوگل

در صورتی که متا تگ توضیحات این سایت بسیار کوتاه است .

Meta Description با توضیحات بسیار کوتاه
Meta Description با توضیحات بسیار کوتاه

آیا می توان با قطعیت گفت محدودیت ۱۵۵ کاراکتری متا تگ توضیحات برداشته شده است ؟

هنوز به طور قطع نمی توان محدودیت جدید را تخمین زد و گوگل نیز در این خصوص چیزی عنوان نکرده است . اما نتایج بررسی های فوق نشان می دهد که این مقادیر به سرعت در حال تغییر است. بنابراین عاقلانه به نظر می رسد که خود را با این تغییرات تطبیق دهیم . حال سوال بعدی این است که چگونه سایت خود را با شرایط جدید هماهنگ کنیم ؟

سایت خود را با تغییرات گوگل هماهنگ کنید :

قدم اول : لیستی از صفحات مهم خود آماده کنید و جهت بهینه سازی و سئو سایت خود متا تگ توضیحات یا Meta Description آنها را تغییر دهید . می توانید توصیحات مفید بیشتری در این قسمت قرار دهید .

قدم دوم : صفحات مختلف سایت خود را در گوگل جستجو کنید و اطلاعات Search Snippets آنها را رصد کنید . در صورت نیاز صفحات را ویرایش و پس از هر تغییر از طریق ابزار Fetch as google این تغییرات را به گوگل اعلام نمایید .

قدم سوم : در مطالب جدیدی که در سایت منتشر می کنید این نکات را مد نظر قرار دهید و سعی کنید توضیحات مناسب تر و با تعداد کاراکتر های بیشتری قرار دهید .