فروردین ۱, ۱۴۰۲

وب دنیا

مجله تکنولوژی و فناوری ,دانلود و آموزش رایگان وردپرس و دنیای وب

نقش فناوری و تکنولوژی در توانبخشی سکته مغزی چیست؟

هدف از توانبخشی سکته مغزی این است که بیماران را قادر به زندگی مستقل تا حد امکان با بالاترین کیفیت زندگی کنند. درمان بهینه برای بیمار سکته مغزی به تاثیر آن بر کیفیت زندگی بستگی دارد. در این مطلب به نقش فناوری و تکنولوژی در توانبخشی سکته مغزی و کیفیت تجهیزات توانبخشی بر سلامت بیمار خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی یک سندرم است که در نتیجه تغییرات در گردش خون مغز ایجاد شده و با اختلال در یک نیمه بدن مشخص می شود. توانبخشی سکته مغزی در جهت بهبود نسبی مبتلایان به این سندرم است.

علل سکته مغزی چیست؟

حوادث عروق مغزی ممکن است به دلیل تومورها، التهاب عروق، بافت همبند و بیماری های عروقی رخ دهد. شایع ترین علل در جداول همی پلژی عبارتند از خونریزی مغزی یا اختلال در خون رسانی به مغز. توانبخشی سکته مغزی در بهبود این وضعیت نقش بسزایی دارد.

چه اختلالاتی در بیماران سکته مغزی دیده می شود؟

اگرچه سکته مغزی اساساً به عنوان از دست دادن عملکرد در یک طرف بدن تعریف می شود، اما به تمام یافته های بالینی که رخ می دهد اشاره دارد. این یافته های بالینی؛ همچنین با یافته هایی مانند اختلال گفتار، اختلال تعادل، مشکلات شانه، اختلالات بینایی، بی اختیاری ادرار و مدفوع، مشکلات حافظه و از دست دادن حس ترکیب می شود. با توجه به عروق آسیب دیده مغز و نحوه تأثیر آنها به روش های مختلفی مشاهده می شود. بسیاری از موارد ذکر شده با توانبخشی سکته مغزی می تواند رفع شود.

در توانبخشی سکته مغزی چه کار می شود؟

هدف از توانبخشی سکته مغزی تلاش برای به دست آوردن استقلال جسمی، اجتماعی و اقتصادی بیمار و به حداکثر رساندن عملکرد آنهاست. توانبخشی که برای این منظور سازماندهی شده توسط تیمی متشکل از متخصص فیزیوتراپی و کاردرمانگر اعمال می شود.

بازگشت حرکت پس از یک حادثه عروق مغزی ارتباط نزدیکی با علت، شدت و محل حادثه دارد. از جمله عوامل موثر بر رشد بیمار؛ سن بیمار، انگیزه، خانواده و سطح اجتماعی- اقتصادی، اختلالات عصبی خاص یافت می شود. به همین دلیل، شروع توانبخشی سکته مغزی در مراحل اولیه بسیار مهم است.

در توانبخشی سکته مغزی؛ علاوه بر رویکردهای تمرین عصبی فیزیولوژیکی شخصی، روش های الکتروتراپی نیز اعمال می شود. همچنین از فناوری در توانبخشی استفاده می شود. ضمن ارائه آموزش صحیح راه رفتن به بیمار با سیستم های توانبخشی رباتیک، سیستم های تعادلی کامپیوتری نقش مهمی در افزایش تعادل و هماهنگی فرد دارند.

کاردرمانی در توانبخشی سکته مغزی

از سوی دیگر، کاردرمانی در توانبخشی سکته مغزی به فرد کمک می کند تا با زندگی روزمره سازگار شود، در حالی که آموزش یکپارچگی حسی که در عین حال به فرد ارائه می شود کمک می کند تا عملکردها را به دست آورد. افراد مبتلا به ضایعات مغزی در ساختار و سازماندهی اطلاعات مشکل دارند. ممکن است بیمار در برنامه ریزی، توجه خودکار و سازگاری با مراحل مورد نیاز کار در طول کاری که باید انجام شود، صلاحیت نداشته باشد. به همین دلیل، ارزیابی و توسعه عملکردهای ادراک حسی در افراد مبتلا به ضایعات مغزی مهم است. در این مرحله، کاردرمانی دوباره وارد عمل می شود.

بیماران سکته مغزی در بهترین کلینیک های فیزیوتراپی و توانبخشی درمان شده و مجدداً در جامعه ادغام می شوند و در فعالیت های روزمره خود پیشرفت بیشتری می کنند. توانبخشی سکته مغزی در مراکز فیزیوتراپی و توانبخشی با موفقیت توسط فیزیوتراپیست های مجرب و کاردرمانگران با آخرین رویکردهای تکنولوژیک به کار گرفته می شود.

مراحل اولیه توانبخشی سکته مغزی

بخش های مهم شامل ۳ ماه اول در توانبخشی سکته مغزی به شرح زیر است؛

ارزیابی اولیه و تجزیه و تحلیل خطر- بیماری های اضافی مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا ارزیابی می شوند. خطراتی مانند عفونت، آسپیراسیون و اقدامات احتیاطی انجام می شود.

تنظیم هدف- همراه با متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند پزشکان متخصص، پرستاران، فیزیوتراپیست ها، گفتار درمانگران، کاردرمانگران، بیمار و خانواده او، اهداف توانبخشی معنادار و قابل دستیابی را برای بیمار تعیین می کنند. وضعیت هر بیمار سکته مغزی منحصر به فرد است، بنابراین یک برنامه توانبخشی سکته مغزی شخصی برای هر بیمار تنظیم می شود.

ارزیابی مجدد منظم- وضعیت عملکردی بیمار و پیشرفت در دستیابی به اهداف در فواصل زمانی مکرر ارزیابی می شود. بر این اساس، درمان اصلاح می گردد.

پیگیری- پس از ترخیص بیمار از مرکز سکته مغزی، پیگیری ادامه می یابد. توانبخشی سکته مغزی می تواند به صورت سرپایی یا در خانه انجام شود.
شما می توانید برای خرید بالابر بیمار، صندلی پله پیما بیمار با مشاوارن ما تماس حاصل فرمایید ما بهترین خدمات و محصولات را به شما ارائه می دهیم.