چرا مطالب من بازخورد ندارد

چرا مطالب من بازخورد ندارد

 

همانطور که در مقالات قبلی به تفضیل گفته شد، ایجاد محتوای مفید و در عین حال منحصر به فرد، از عوامل بسیار مهم در امر طراحی وب سایت و سئو است. به این نکته هم قبلا اشاره شده کرده ایم که نوشتن محتوا و متن برای وب سایت ها با رسانه های چاپی دیگر مانند روزنامه متفاوت است. از آنجایی که به تجربه ثابت شده است که معمولا بیش از ۸۵% افراد مراجعه کننده ها به وب سایت ها مطالب و متن ها را مطالعه نمی کنند، در این مطلب به بررسی چرایی این موضوع پرداخته تا به راه حل های آن دست پیدا کنیم.
۱- کاربران وب سایت ها مطالب را اسکن می کنند: طبق آمار های منتشر شده تنها ۱۶% افراد بازدیدکننده از وب سایت ها مطالب را کلمه به کلمه مطالعه می کنند و قریب به ۸۵ % مخاطبان معمولا فقط مطالب را اسکن کرده و به سرعت از آن می گذرند. اما به منظور نگارش متن هایی جذاب و ترغیب کننده برای خوانندگان عناصر زیادی دخیل هستند که از مهم ترین آن ها:
استفاد ها از Bold کردن برای جلب توجه به بخش هایی از متن
استفاده از Bullet ها (●،٭،- و…) یا نشانه گذاری در متن
• استفاده از عناوین اصلی و فرعی
• اندازه ظاهری فونت ها
رعایت اختصار و در عین حال مفید و موجز بودن متن ها در نگارش محتوای وب سایت ها بسیار ضروری است. نظرات و ایده ها و نکات را به شکل پاراگراف های کوچک در آورده و از پاراگراف های طولانی صرف نظر کنید. بهتر است مطالب را تا جای ممکن دسته بندی کنید و به شکل موردی استفاده کنید. مثلا با اعداد یا بولت های مختلف جملات کوتاه استفاده کنید که هم مطالعه ی آن ها سریع تر است و هم ظاهر متن شما را زیباتر خواهد کرد.

۲- باریک نگه داشتن پاراگراف ها ی محتوا

در طراحی صفحات وب بهتر است برای داشتن ظاهری بهتر و زیباتر و در عین حال استفاده از فضای خالی مطالب را به شکل ستون های باریک استفاده کنید مثل ستون های روزنامه ها و ابتدای ستون ها هم عکس های مناسب با محتوای متن را قرار دهید.

۳- قرار دادن متن های مهم در بالای fold
fold : خطی است که اولین صفحه مشاهده شده توسط کاربر را از بخشی که کاربر برای دیدن اسکرول می کند، تقسیم می نماید. البته باید گفت که این خط به دلیل تغییر در رزولوشن صفحات نمایش گر های مختلف تغییر خواهد کرد. بیشتر کاربران از وضوح ۱۰۲۴×۷۶۸ و بالاتر استفاده می کنند. اطمینان حاصل فرمایید که لینک ها و call to action های مهم شما در بالای fold همراه با متون تکمیلی در قسمت زیر به سمت انتهای صفحه وجود دارد.

۳- موتورهای جستجو را فراموش نکنید

هرگز این نکته را فراموش نکنید که این محتوای سایت شماست که به افزایش رنکینگ آن در موتور های جستجو کمک می کند پس لازم است برای نگارش متون وب سایت یا از متخصصین نگارش و تولید محتوا استفاده کنید و یا اگر در نوشتن دستی دارید پیش از شروع راهنمائی ها و نکات ضروری برای این تخصص را به خوبی مطالعه کرده و فرا بگیرید.