کاربرد سیم بکسل ها در صنایع

کاربرد سیم بکسل ها در صنایع

استفاده از سیم بکسل در صنایع ساختمانی به شکل های مختلفی صورت می پذیرد. سیم بکسل آسانسوری که برای اتصالات کابین بصورت ۸ رشته ای و برای گاورنر بصورت ۶ رشته ای مورد استفاده قرار میگیرد از جمله کاربری های این قطعه صنعتی در ساختمان ها محسوب میشود. برند های بسیار متنوعی در دنیا به تولید سیم بکسل های آسانسوری میپردازند که در این میان گوستاولف آلمان و کیسوایر کره جزو مواردی هستند که محصولات آنها در حال حاضر در ایران موجود بوده و کیفیت بسیار مناسب و طول عمر بالایی دارند.

سیم بکسل جزو ابزار آلات و ادوات صنعتی بسیار پرکاربرد می باشد که از آن به منظور حمل، کشش و جابجایی اجسام در صنایع سنگین و همچنین از بافت ها و سایز های خاص آن جهت برش دادن همراه با الماس استفاده میشود. از سیم بکسل ها در صنعتی ساختمان هم در مرحله ساخت در جابجایی مصالح از طریق وینچ و بالابر و هم در ساختار آنها بالاخص در اتصالات وزنه آسانسور و بر روی درام آسانسور استفاده میشود. در صنایع نفت و پتروشیمی در حفاری ها و در دکل های نفتی نیز از ساختار های متفاوتی از سیم بکسل معمولا با تنسایل بالا استفاده میشود. ساختار نتاب سیم بکسل ها نیز که به شکل پوست مار می باشند و از جنس فولادی با مغزی فولاد نیز هستند در تاورکرین ها استفاده میشود تا حداکثر میزان امنیت بار را دارا بوده و از تابیدن سیم بکسل و در نهایت بار در حین حرکت جلوگیری به عمل آید. موارد صنعتی یاد شده تنها برخی از استفاده های انبوه این قطعه صنعتی میباشد، چرا که از سیم بکسل در صنایع خودرو سازی در سایز های پایینتر، در خدمات شستشوی نمای ساختمان ها ( سیم بکسل کلایمر) و همچنین در سالنهای ورزشی بالاخص بدنسازی (سیم بکسل روکش دار) استفاده فراوان می شود. فروشگاه سیم بکسل هاردوایر (کیومرث قراچورلو) وارد کننده انواع طناب های فولادی در سایز های مختلف و برای صنایع مختلف می باشد.

ساختار سیم بکسل

بافت های بسیار متنوعی از سیم بکسل ها وجود دارند که در آن میان ۴ بافت استاندارد (با قطر برابر مفتول ها در کل بافت سیم بکسل) ، بافت سیل که از دو سایز مختلف مفتول استفاده شده است، بافت فیلر که در واقع از مفتولهایی با قطر بسیار کم لا بلای مفتولهای دیگر با هدف پر کردن حفره های بینابینی صورت می پذیرد. ساختار معروف دیگر سیم بکسل ها نیز وارینگتون است که ساختاری پیچیده دارد و معمولا قیمت سیم بکسل های این دسته اندکی بالا می باشد.

بی تردید قیمت سیم بکسل به عنوان یک ابزار صنعتی پر کار آمد در لیفتینگ تابع فاکتور های بسیاری می باشد بگونه ای که حتی سیم بکسل بکار رفته برای یک صنعت و حتی با یک سایز نیز میتواند قیمت های متغیری بر حسب نوع مغزی و البته برند تولید کننده آن داشته باشد. علاوه بر فاکتور های اصلی موثر بر قیمت سیم بکسل که در زیر قید میشوند نوع قرقره بکار رفته برای بسته بندی سیم بکسل، نوع و اعتبار سرتیفیکت و تست ریپورت نیز تاثیر بسزایی در قیمت سیم بکسل ها دارند. بازرگانی هاردوایر به مدیریت کیومرث قراچورلو همواره متعهد به ارائه محصولات با قیمت مناسب همراه با مشاوره رایگان قبل از خرید سیم بکسل و اتصالات مرتبط می باشد.

جرثقیل های برقی

سیم بکسل های نتاب نیز که به اختصار در بالا شرح داده شده اند دارای کاربری های گسترده ای در تاور کرین ها و جرثقیل ها می باشند. چرا که فعل بلند کردن و حمل بار که توسط تاورکرین ها صورت می پذیرد دارای حساسیت های بسیار بالایی بوده و هر گونه گردش بار در ارتفاعات میتواند موجب ایجاد گشتاور مضاعف شده و باعث سقوط بار گردد. از این رو سیم بکسل های نتاب بگونه ای تولید میشوند که در برابر باز شدن از خود مقاومت نشان دهند. البته از سیم بکسل های نتاب در جرثقیل های برقی سیم بکسلی استفاده چندانی نمی شود چرا که ارتفاع لیفتینگ آنها مختصر و حداکثر به ۶ متر میرسد. علاوه بر آن از آنجا که مغزی سیم بکسل نتاب فولادی بوده و بافت آن ریز است انعطاف مناسبی برای گردش بر روی درام جرثقیل برقی را ندارد و از این لحاظ نیز انتخاب مناسبی نمی باشد.

جرثقیل های برقی ساختمان چندان پیچیده ای ندارد چرا که نیاز به یک مکانیزه چرخشی برای به حرکت در آوردن شفت و چرخدنده مرکزی دارند و زنجیری برای حمل بار. برای گردش چرخدنده و شفت در ساختمان جرثقیل برقی از یک الکتروموتور معمولا ۳ فاز استفاده میشود که متناسب با جرثقیل برقی از نظر توان و سرعت انتخاب شده است. کنترل سرعت و حرکت این موتور توسط دسته کنترل که یکی دیگر از اجزای جرثقیل برقی می باشد صورت میپذیرد که نقش خاموش و روشن کردن و کنترل سرعت در مورد استفاده از موتور ۲ سرعته و یا چند سرعته صورت میگیرد. دو زنجیر بکار رفته در ساختار جرثقیل برقی نیز یکی دارای تنسایل پایین بوده و فقط نقش گرداننده را داشته و دیگری متصل به قلاب بار بوده و نقش حمل بار را ایفا می کند که دارای تنسایل بالایی نیز می باشد