تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور باعث می شود دانشجویان دیدگاه وسیع تری از رشته تحصیلی خود داشته باشند و دوره هایی با درک بهتر در کشورهای پیشرفته بگذرانند. دانشجویان می توانند برای دوره های کوتاه مدت فشرده دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا از دانشگاه های برتر جهان پذیرش بگیرند. در این مطلب شرایط تحصیل در خارج از کشور و نحوه پذیرش در دانشگاه های برتر کشورهایی مثل کانادا و آلمان بررسی می شود. همچنین هزینه تحصیل در آلمان و کانادا و مدارک لازم برای پذیرش ذکر شده است.

تحصیل در کانادا

یکی از کشورهای مناسب برای تحصیل در خارج از کشور، کشور کاناداست. در کانادا هر ایالت و منطقه سیستم آموزش و نحوه پذیرش مجزایی دارد و باید مدارس یا دانشگاه های ایالت مورد نظر را به طور مجزا بررسی کنید . زمانی که مدرسه، کالج یا دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کردید، باید درخواست پذیرش دهید.

برای تحصیل در مدارس دوره ابتدایی و متوسطه باید حداقل از ۶ ماه قبل درخواست داد. درخواست پذیرش در کالج ها و دانشگاه های کانادا حداقل باید از یک سال قبل انجام شود. برای اطلاع از مدارک لازم و هزینه تحصیل می توانید با مدرسه یا دانشگاه مورد نظر در کانادا تماس بگیرید و اطلاعات لازم را دریافت کنید. دانشگاه های کانادا از نظر عملکرد تحصیلی و نرخ بالای اشتغال در فارغ التحصیلان شهرت دارد. ۳۰ تا از دانشگاه های این کشور در لیست ۳۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند. چند نمونه از دانشگاه های برتر کانادا به شرح زیر است :

  • دانشگاه تورنتو جز ۳۰ دانشگاه برتر کانادا
  • دانشگاه بریتیش کلمبیا جز ۴۰ دانشگاه برتر کانادا
  • دانشگاه مک گیل جز ۵۰ دانشگاه برتر کانادا
  • دانشگاه مونترال جز ۱۵۰ دانشگاه برتر کانادا
  • دانشگاه آلبرتا جز ۱۵۰ دانشگاه برتر کانادا

بورسیه تحصیلی در کانادا

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، می توانید برای بورسیه تحصیلی کانادا اقدام کنید. کانادا در سال ۲۰۲۱ ظرفیت بورسیه تحصیلی را به ۵۰۰۰ نفر رسانده است. این بورسیه برای دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا قابل دستیابی است. شما می توانید پس از پایان تحصیل در کانادا و دریافت مدرک به راحتی مشغول به کار شوید و در این کشور اقامت داشته باشید.

بسیاری از دانشگاه های کانادا برنامه بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی مهیا کرده اند. از جمله دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه تورنتو، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه مونترال.

هزینه تحصیل در کانادا

طبق آمار کانادا میانگین شهریه دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی سالانه ۵۵۰ تا ۳۰ هزار دلار کانادا است. هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا کمی بالا می باشد. اما به طور کلی می توان گفت از کشورهایی مانند انگلستان، ایالات متحده آمریکا یا استرالیا کمتر است. هزینه دانشگاه در کانادا بسته به برنامه تحصیلی ایالت یا مقطع تحصیلی متفاوت است. به عنوان مثال دانشگاه های نیوفاندلند کمترین شهریه را دارند، در حالی که انتاریو گرانترین منطقه برای تحصیل است.

مقطع تحصیلی و دانشگاه هزینه تحصیل
کارشناسی ۵۵۰ تا ۳۰ هزار دلار کانادا
کارشناسی ارشد ۱۰۷۵ تا ۶۵ هزار دلار کانادا
تحصیل در دانشگاه تورنتو ۱۵۷۵۰ تا ۵۷۰۵۰ دلار کانادا
تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا ۱۳۰۰ تا ۵۲۳۰۰ دلار کانادا
تحصیل در دانشگاه مک گیل ۲۲۳۰ تا ۵۸۳۰۰ دلار کانادا

تحصیل در آلمان

در آلمان نیز مانند دیگر کشورها ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. کیفیت دانشگاه های آلمان از کلاس جهانی برخوردار است به همین دلیل انتخاب خوبی برای تحصیل در خارج از کشور به حسال می آید. زمانی که دانشگاه مورد نظر را پیدا کردید می توانید در وبسایت رسمی دانشگاه شرایط تحصیل را مطالعه کنید. اگر سوالی برای شما پیش آمد به راحتی با دانشگاه تماس بگیرید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

درخواست پذیرش در زمان نامناسب و کامل نبودن مدارک تحصیلی از اصلی ترین دلایل رد درخواست می باشد. پس سعی کنید، از چند ماه قبل درخواست مدارک خود را جمع آوری کنید و شرایط پذیرش دانشگاه را با دقت بخوانید. به عنوان مثال یادگیری زبان آلمانی نیاز به گذراندن یک دوره دارد و باید قبل از زمان ارائه مدارک آن را آماده کرد. یادگیری زبان آلمانی در موفقیت تحصیلی بسیار تاثیرگذار است. حتی اگر برنامه تحصیلی شما به زبان انگلیسی باشد تسلط به زبان آلمانی تضمین کننده درک مطلب خواهد بود.

هزینه تحصیل در آلمان

موضوع مهم دیگر برای تحصیل در خارج کشور همچنین تحصیل در آلمان اثبات تمکن مالی است. یک دانشجو برای تامین هزینه ها در آلمان باید حداقل مبلغ ۱۰۳۳۲ یورو در حسابی در آلمان واریز کند. این مبلغ برای یک سال کافی می باشد. اگر از بورسیه تحصیلی برخوردار باشید می توانید از این بورسیه به عنوان تمکن مالی استفاده کنید. بیشتر دانشگاه های آلمان دولتی هستند. به همین دلیل شهریه این دانشگاه ها پایین می باشد.

شما تنها باید برای هزینه مدیریت، خدمات و ثبت نام ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو پرداخت کنید. اگر در برمن، نیدرزاکسن، زارلند، زاکسن، یا تورینگن تحصیل کنید و دوره خود را به موقع به پایان نرسانید، ممکن است مجبور به پرداخت شهریه شوید. در دانشگاه های خصوصی آلمان، هزینه تحصیل می تواند برای دوره کارشناسی به ۲۶۰۰۰ یورو در سال و برای دوره کارشناسی ارشد به ۴۰۰۰۰ یورو در سال برسد. دوره های مهندسی، بازرگانی و مدیریت بیشترین هزینه را دارند.

دانشگاه های برتر آلمان هزینه تحصیل
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ متوسط ​​شهریه ۲۵۸ یورو در سال
دانشگاه هایدلبرگ متوسط ​​شهریه ۲۰۰۰۰ یورو در سال
دانشگاه فنی مونیخ متوسط ​​شهریه ۲۵۸ یورو در سال
دانشگاه هومبولت برلین بدون شهریه

جمع بندی تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور به ویژه در کشورهای پیشرفته ای مثل کانادا و آلمان متقاضیان زیادی دارد. در این مطلب شرایط تحصیل در کشورهای برتر دنیا و هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف مورد بررسی قرار گرفت. همچنین امکان استفاده از بورسیه تحصیلی و کاهش هزینه تحصیل توضیح داده شد. تحصیل در دانشگاه های برتر جهان نیاز به پذیرش از دانشگاه مورد نظر دارد و دریافت نامه پذیرش مهم ترین مدرک برای ارائه می باشد.

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 0
دوست نداشتم: 0
میانگین امتیازات: 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *