فروشگاه اینترنتی تجهیزات اندازه گیری، برق صنعتی و ابزاردقیق BTMCO24.com

فروشگاه اینترنتی تجهیزات اندازه گیری، برق صنعتی و ابزاردقیق BTMCO24.com

 

ترمومتر لیزری تفنگی چیست؟

ترمومتر یا همان دماسنج دستگاهی است برای اندازه گیری دما در محیط های گوناگون به نحوی که می تواند حتی از نظر اندازه گیری دمای سطحی و مرکزی ، ترمومتر ها را در دسته های جدا قرار داد . علاوه بر موارد ذکر شده، ترمومتر ها از نظر طراحی و ساخت کلی به دو دسته دماسنج تماسی و دماسنج غیر تماسی تقسیم بندی می شوند .

ترمومتر لیزری یا تفنگی در دسته غیر تماسی قرار میگیرند به طوری که می توانند اندازه گیری دما را با استفاده از فناوری اشعه مادون قرمز و به صورت لیزری انجام دهند . به طور دقیق می توان گفت این دستگاه به گونه ای عمل می کند که اشعه مادون قرمز ساطع شده از جسم مورد نظر را دریافت و آن را به صورت دما بر روی صفحه نمایش خود نشان می دهد .

قیمت دستگاه ترمومتر لیزری باتوجه به مشخصات فنی و انواع مانند ترمومتر لیزری پزشکی متفاوت است که برای خرید اینترنتی و بررسی مشخصات فنی انواع صداسنج و صوت سنج باید به سایت BTMCO24.com مراجعه کنید

دقت و سرعت بسیار بالای اندازه گیری و همچنین امکان اندازه گیری از فاصله نسبتا دور سبب شده تا ترمومتر های لیزری (غیر تماسی) استفاده های فراوانی در بین صنایع مختلف داشته باشد .

علاوه بر موارد ذکر شده ترمومتر لیزری را می توان با توجه به تعداد لیزر تعبیه شده در دستگاه در چند دسته ی مختلف بررسی کرد .

ترمومتر تک لیزری یا دو لیزری یکی از طبقه بندی های این گروه می باشد . استفاده از لیزر در ترمومتر لیزری باعث جهت گیری و اندازه گیری دقیق تر می شود . به عبارت دیگر فرض کنید که می خواهید دمای یک نقطه خاص از یک جسم مسطح مانند کوره را از فاصله دور اندازه گیری نمایید . استفاده از لیزر این قابلیت را به شما می دهد تا با استفاده از آن جهت گیری دقیق بر روی نقطه مورد نظر را انجام دهید و سپس عمل اندازه گیری صورت گیرد . بدین صورت اندازه گیری دمای یک نقطه خاص به صورت بسیار دقیق با استفاده از لیزر امکان پذیر شده است .

میگر یا دستگاه تست عایق کابل چیست؟

تستر عایق کابل و سیم یا اصطلاحاً  دستگاه میگر Insulation tester  وسیله ای است برای اندازه گیری مقاومت های بسیار زیاد ( از نظر مقدار مقاومت الکتریکی ) که معمولاً ۵۰۰۰ مگا اهم در نظر گرفته می شوند مانند مقاومت عایقی کابل های سیستم های قدرت و کنترل عایقی کابل در موارد اتصال به زمین و … . جهت اندازه گیری این نوع مقاومت های زیاد ما به ولتاژ زیادی نیازمند هستیم. همچنین از ميگر يا تستر عايق کابل معمولا برای ارزيابي کيفيت عايقها در ولتاژهاي بالا استفاده می شود. در بعضی از میگرها، ولتاژ اندازه گیری به ۱۰kv   نیز می رسد ولتاژ معمول این نوع دستگاههای اندازه گیری یا همان میگر ها ، بین ۱۰۰ ولت تا ۱۰۰ کیلو ولت است.

قیمت میگر یا به عبارتی بهتر، قیمت دستگاه تست عایق کابل باتوجه به رنج اندازه گیری آن متفاوت است که برای خرید اینترنتی و بررسی مشخصات فنی انواع میگر باید به سایت BTMCO24.com مراجعه کنید

اندازه گیری عایق کابل ها مخصوصا کابل های زیرزمینی که به دلیل نفوذ آب در گذر زمان های مختلف با کاهش مقاومت عایق بین سیم ها رو برو می شود باعث ایجاد جریان نشتی و افت ولتاژ می شوند. در مدل های اولیه میگر ها ، از ژنراتور دستی جهت تولید ولتاژ مورد نیاز استفاده می شد ولی درحال حاضر با نسل جدید میگر ها ( تستر های عایق ) مشکل های گذشته برطرف شده است و باعث شده امکان تعیین ولتاژ مورد نیاز از ۵۰ ولت تا ۲۰ کیلو ولت ، مقاومت ۵۰۰ ترا اهم ، امکان زمان بندی برای تعیین زمان مورد نیاز تست ، امکان زمان بندی ترکیبی برای تعیین دو نوع ولتاژ متفاوت در دو زمان پیوسته برای تست های پیشرفته ، دارای خروجی DC و همچنین اتصال به کامپیوتر امکاناتی است که در این دستگاه ها گنجانده شده است. در برخی از مدل های میگر نیز امکان ذخیره اطلاعات به صورت دیتالاگر نیز برای ثبت میزان ولتاژ اعمالی و تغییرات مقاومت کابل در زمان های مختلف نیز وجود دارد.

 

صوت سنج یا دستگاه اندازه گیری صدا چیست؟

تغییرات فشار هوا سبب به وجود آمدن امواجی می شوند که به آن صوت می گویند . انتقال امواج صوتی عموما به صورت موج سینوسی می باشد . محدوده ی شنوایی مناسب انسان بین ۲۰ هرتز تا ۲۰۰۰۰ هرتز محاسبه می شود که میزان شدت موج صوت نباید در محیط به گونه ای باشد که باعث آسیب رسیدن به شنوایی انسان شود ، به همین خاطر به منظور اندازه گیری شدت صوت در محیط های صنعتی و مکان هایی که صدا در آن ها زیاد است و امکان آسیب برای کارکنان و کارمندان وجود دارد از دستگاهی استفاده می شود که می تواند میزان شدت صوت را اندازه گیری کند که به آن صوت سنج می گویند که اطلاعات را بر حسب واحد دسی بل محاسبه و نمایش می دهد . دستگاه های صوت سنج معمولا از نوع دیجیتال پرتابل بوده و مدل های حرفه ای و جدید قابلیت آنالیز صدا و حفظ و ذخیره مقادیر اندازه گیری شده را دارند ( مانند دیتالاگردار صدا ) .

قیمت دستگاه صوت سنج یا به عبارتی بهتر، قیمت دستگاه دسیبل سنج باتوجه به رنج اندازه گیری و مدار صوت سنج متفاوت است که برای خرید اینترنتی و بررسی مشخصات فنی انواع صداسنج و صوت سنج باید به سایت BTMCO24.com مراجعه کنید